13th Annual Bob Turner Classic

13th Annual Bob Turner Classic

Bob Turner Classic_050314 038

On Saturday May 2, 2015 the Dragons were loose in Berthoud.  The 13th Annual Bob Turner Classic 5k had its best year ever.  “This year we had 217 registered participants for the race.  This is almost 100 more than any other year.” commented race director Kevin Gonzales.  “We were able to raise almost $4000.00 for the Turner Middle School Athletics program this year.”

The Bob Turner Classic is a 5k fun run or walk that takes place in Berthoud every year on the First Saturday in May.  This year’s race brought more than 200 runners, walkers, and furry companions to Berthoud for a gorgeous start to the weekend.  Berthoud’s very own Kade Leonard won the race this year completing the run in 19:56.76.  “It’s nice to be able to run with people from around your town and just to be able to race.” said Kade.  Kade is an 8th Grader in attendance at Turner Middle School.  Kimberly Hobert was the first place female competitor with a time of 21:47.80.

“The race was an enjoyable event and a huge success.” said Gonzales.  “I would also like to say thank you to all of the businesses that supported us this year.”  Some of those businesses include Family Chiropractic Clinic, Berthoud A&W, B-Town Automotive, Berthoud Animal Hospital, Berthoud Feed and Farm, Hay’s Market, The Berthoud Surveyor, Berthoud Drug, Berthoud Physical Therapy, Breit Ideas, Canyon Mechanical, Colorado Time Systems, Gateway Natural Medicine, Hometown Liquors, Jo-To-Go, Orthopedic Center of the Rockies, Turner Campion Ranch, RE/MAX Town & Country, Cowboys Gym, Berthoud Athletic Club, Art2Ya, and Brick Oven Pizza.  Next year’s race is scheduled to be on May 7, 2016.

13th Annual Bob Turner Classic Results

Best Overall Male
Place Time Last Name First Name
1st 19:56.8 Leonard Kade
2nd 20:00.0 Gutierrez Luis
3rd 20:16.0 Beckwith Rick
4th 20:32.0 Shorten Jackson
5th 20:49.0 Klagge Jay
Best Overall Female
Place Time Last Name First Name
1st 21:47.0 Hobert Kimberly
2nd 23:20.0 Degnan Daria
3rd 23:27.0 Wycliff Clara
4th 23:27.0 Schwartz Melissa
5th 24:00.0 Loberg Sarah
50 and Over Male
Place Time Last Name First Name
1st 20:16.0 Beckwith Rick
2nd 20:50.0 Roeske John
3rd 26:08.0 Sullivan Scot
4th 28:10.0 Degnan James
5th 29:22.0 Ohrn Fred
50 and Over Female
Place Time Last Name First Name
1st 26:19.0 Ayers Kris
2nd 27:28.0 Nypower Lou
3rd 27:44.0 Bellinghausen Terri
4th 29:01.0 Cooney Paula
5th 29:37.0 Woodcock Dee
40 to 49 Male
Place Time Last Name First Name
1st 20:49.0 Klagge Jay
2nd 22:52.0 Schlichtemeier Chad
3rd 27:55.0 Doyle Jim
4th 30:21.0 Sethre Erik
5th 31:30.0 Beard Ray
40 to 49 Female
Place Time Last Name First Name
1st 21:47.0 Hobert Kimberly
2nd 25:58.0 Jamieson Cecilia
3rd 26:31.0 Creager Caroline
4th 27:59.0 Knittle Bernadine
5th 28:15.0 Abbot Katie
30 to 39 Male
Place Time Last Name First Name
1st 26:15.0 Baxter Michael
2nd 28:24.0 Freeburg Clint
3rd 41:17.0 Kossler John
4th 43:40.0 Stillhan Ryan
5th 48:20.0 Giles Jason
30 to 39 Female
Place Time Last Name First Name
1st 23:27.0 Wycoff Clara
2nd 23:59.0 Schwartz Melissa
3rd 24:24.0 Robinson Melissa
4th 31:53.0 Lindley Aspen
5th 32:00.0 McFadden Megan
20 to 29 Male
Place Time Last Name First Name
1st 21:12.0 Zappa Joe
2nd 41:05.0 Munchow Joshua
20 to 29 Female
Place Time Last Name First Name
1st 24:00.0 Loberg Sarah
2nd 25:55.0 Monchak Kyla
3rd 27:30.0 Johnson Katie
4th 28:16.0 Dake Emily
5th 28:39.0 Loberg Amy
Grade 9 to Age 19 Male
Place Time Last Name First Name
1st 21:12.0 Burtis Noah
2nd 29:50.0 Gjedle-Bennett Kjell
Grade 9 to Age 19 Female
Place Time Last Name First Name
1st 50:58.0 Gjelde-Bennett Kaja
Grade 8 Male
Place Time Last Name First Name
1st 19:56.0 Leonard Kade
2nd 25:50.0 Pearson Christian
3rd 29:50.0 Gjelde-Bennett Kjell
4th 35:00.0 Peterson Drew
5th 41:54.0 Hatton Sam
Grade 8 Female
Place Time Last Name First Name
1st 36:58.0 Dower Taylor
2nd 38:20.0 Lord Delaney
3rd 51:51.0 Brown Emma
Grade 7 Male
Place Time Last Name First Name
1st 20:00.0 Gutierrez Luis
2nd 26:32.0 Carder Dylan
3rd 29:45.0 Esposito Josh
4th 31:48.0 Gustafson Cody
5th 47.20.0 Gonzales Ashton
Grade 7 Female
Place Time Last Name First Name
1st 23:20.0 Degnan Daria
2nd 28:03.0 Keck Jordan
3rd 29:01.0 Clark Natalie
4th 35:01.0 Burtis Lily
5th 35:02.0 Hartel Callie
Grade 6 Male
Place Time Last Name First Name
1st 20:57.0 Straight Kolten
2nd 25:00.0 Hobert Kobi
3rd 29:05.0 Clereras Juan
4th 57.52.0 Bullett Peter
Grade 6 Female
Place Time Last Name First Name
1st 28:20.0 Preusse Erin
2nd 48:20.0 Giles Addie
Grade 4 and 5 Male
Place Time Last Name First Name
1st 20:32.0 Shorten Jackson
2nd 23:08.0 Malvey Ryan
3rd 25:17.0 Gustafson Casey
4th 26:43.0 Beard Adam
5th 33:16.0 Peterson Axel
Grade 4 and 5 Female
Place Time Last Name First Name
1st 26:35.0 Kennison Avry
2nd 26:52.0 Carder Megan
3rd 29:04.0 Lleremas Julia
4th 29:37.0 Barron Brooke
5th 30:44.0 Brown Sydney
Grade 3 and Under Male
Place Time Last Name First Name
1st 38:00.0 Smith Ciaran
2nd 41:16.0 Kossler Ethan
Grade 3 and Under Female
Place Time Last Name First Name
1st 28:06.0 Straight Ella
2nd 37:27.0 Shorten Kiera
3rd 48:22.0 Fetzer Allison
4th 51:26.0 Ingram Helen
5th 59:06.0 Becker Annika
Best Overall Team
Place Score Team
1st 180 Thompson Valley High School
2nd 205 Sarah Milner Elementary
3rd 213 VanBuren Elementary

The 13 Annual Bob Turner Classic was such a huge success this year.  We had 217 registered participants this year.  192 participants crossed the finish line.  For the full results please see the BTC Official Results 2015

 

BTC Flyer 2015

Thanks for stopping in, and if you have any questions or concerns please email our race director at kevin.gonzales@thompsonschools.org

Advertisements